„Przewodnik po Głuchej Warszawie”

Jak sam autor obu przewodników, Tomasz Świderski, podkreśla, że historia Głuchych jest dopiero od niedawna świeżą dziedziną naukową. Jak to możliwe? Nikt wcześniej nie zajął się poważnie, na poziomie badawczym historią Głuchych. Od niedawna powoli jest odkrywana historia Głuchych dzięki mozolnej pracy Tomasza Świderskiego i jego zespołowi Instytutu Historii Głuchych „Surdus Historicus”. Niedawno zostały opublikowane dwa warszawskie przewodniki związane z historią Głuchych.

Przeszło prawie 20 lat mieszkam w Warszawie, gdzie w czasie wolnym spaceruję po Starym i Nowym Mieście bądź przemierzam całym Traktem Królewskim, załatwiam sprawy służbowe na Śródmieściu czy bądź wybieram okazjonalnie spacery w różne miejsca, takie jak Hala Mirowska, Uniwersytet Warszawski, ulice dawnego żydowskiego getta czy starą Pragę, stołeczne parki oraz najstarsze warszawskie cmentarze. Każde miejsce, budynek czy przestrzeń w Warszawie jest naznaczona śladami Głuchych.

Dzięki przewodnikom uświadamiam sobie, że spacerując dla relaksu czy przechadzając się po Warszawie w kluczowych miejscach znanym warszawiakom czy przyjezdnym miejsca też są bardzo bezcenne dla kultury Głuchych. Spokojnym krokiem w ręku z przewodnikiem możemy dowiedzieć się jak żyli Głusi w XVII, XIX i XX wieku. Gdzie mieszkali? Gdzie uczyli się? Gdzie pracowali? Jakie były byty życiowe dla Głuchych w tych okresach? To tak jakbym te miejsca nieodkryte związane z środowiskiem Głuchych w Warszawie na nowo odkrywał nie licząc warszawskich atrakcji.

W obu książkach oprócz rzetelnych informacji ciągle są jakieś zaskakujące informacje, ciekawostki, anegdotki i bardzo dużo ciekawych archiwalnych zdjęć związanych z środowiskiem głuchych.

Krótkie podsumowanie

W przewodniku jest mapa, która ułatwia czytelnikom i jak przewodnikom gdzie zaplanować i dotrzeć do miejsc związanych ze środowiskiem głuchych.

Jest to też ciekawa pozycja, szczególnie dla osób, które nie zwyczajnie nie lubią planować a wolą mieć gotową, interesującą propozycję na zwiedzania związane z warszawskim środowiskiem Głuchych.

To jest zupełnie inna strona Warszawy, aby poznać życie Głuchych, którzy żyją od niepamiętnych czasów. Nikt nie wie, od kiedy Głusi mieszkali w Warszawie. To już raczej będzie potrzebny wehikuł czasu, by odkryć pierwsze ślady warszawskich Głuchych. Zachęcam do zapoznania z przewodnikiem autorstwa T. Świderskiego. Jest również możliwość zapoznania się z dwoma przewodnikami w formacie pdf.

[instashow cache_media_time=”3800″ speed=”300″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *