Portrety Głuchych/Deaf Portraits

Cześć!
Nazywam się Tomasz Grabowski i jestem Głuchym grafikiem. Chciałbym ogłosić wszem i wobec, że stworzyłem projekt „Portrety Głuchych” z myślą o wszystkich: o g/Głuchych i o słyszących, a szczególnie o osobach, które nie posiadają wiedzy na temat Głuchych osobistości z Polski i ze świata. Celem tego projektu jest promowanie, inspirowanie i szerzenie wiedzy na temat niezwykle interesujących postaci, z których większość miała znaczący wpływ na rozwój kultury Głuchych i które zasługują na uznanie, szacunek i wdzięczność.

Chciałbym się z Wami podzielić czymś bardzo dla mnie ważnym. Kilkanaście lat temu, w dość późnym wieku odkryłem, kim ja właściwie jestem. Bycie w różnych sytuacjach, miejscach, okolicznościach w tym udział w konferencjach „Głusi Mają Głos”, czytanie książek, raportów, artykułów dotyczących społeczności Głuchych, publikowanych w czasopiśmie „Świat Ciszy”, w kwartalnikach o historii Głuchych „Surdus Historicus”, wymiana poglądów i doświadczeń w gronie znajomych i osób interesujących się kulturą Głuchych pomogło mi znaleźć odpowiedź na pytania związane z moją tożsamością społeczną. W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że my jako Głusi byliśmy i nadal jesteśmy ofiarami audyzmu na wielu płaszczyznach, w efekcie czego wyparliśmy się swojej prawdziwej tożsamości i jesteśmy zmuszeni do posługiwania się „fałszywym ja” w celu przystosowania się do potrzeb innych i spełniania oczekiwań otoczenia, byle tylko nie czuć się izolowanym. Moim zdaniem system wartości, który powinien być fundamentem dla społeczności Głuchych, jest odrzucany i nieakceptowany przez innych, ale także przez g/Głuchych, przez co Głusi są pozbawieni wielu praw, mają niskie poczucie wartości, poczucie bezsensu życia, nie są w stanie spełnić swoich marzeń, rozwijać swoich pasji i zainteresowań.

Na kształtowanie mojej tożsamości ogromny wpływ miało wiele czynników. Jednym z nich było zgłębienie wiedzy na temat znanych osobistości ze świata Głuchych. To dało mi poczucie sensu i spełnienia, wiarę w siebie, stało się bodźcem do rozwoju i źródłem siły do życia, a ponadto zmotywowało i zainspirowało mnie do różnych działań na rzecz kultury Głuchych. Jednym z tych działań jest właśnie tworzenie portretów Głuchych. 

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim tym, którzy włożyli bardzo dużo wysiłku, pracy, zaangażowania w to, aby zadbali o kulturę Głuchych oraz tym, którzy swoją postawą i działaniem zainspirowali mnie do realizacji tego projektu. Głusi, życzę Wam, aby udawało Wam się wzbudzić w sobie poczucie własnej wartości, życzę znalezienia drogi życiowej, możliwości, o jakich marzycie. A innym, jak również g/Głuchym życzę wzajemnego zrozumienia, akceptacji i szacunku dla Głuchych oraz obalenia szkodliwych mitów i stereotypów dotyczących społeczności Głuchych.

Życzę Państwu miłego oglądania i wielu inspiracji!

Źródło:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100081592669582

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *