Przesłodzony film „CODA”

Film „CODA”  w reżyserii Sian Heder jest lekko przesłodzony i ciepły oraz ma charakter uniwersalny, gdzie przedstawione są problemy i relacje rodzinne, na temat dorastania, pierwszej miłości, o wyborze swojej drogi życiowej, o budowaniu tożsamości oraz inne aspekty życia codziennego. Dlaczego tytuł „CODA” pisany dużymi literami? CODA to akronim określający dziecka głuchych rodziców (child of deaf adult). 

Cała fabuła filmu skupia się wokół Ruby, która jest Codaczką, granej przez Emilię Jones, która jest jedyną filmową słyszącą siedemnastoletnią osobą w rodzinie. Ruby pomaga w rodzinnym biznesie rybnym. Jako dziecko niesłyszących dorosłych stała się de facto tłumaczką rodziców, co prowadzi do kilku bardzo zabawnych scen w filmie, w tym do tego, że Ruby musi przekazać rodzicom wstydliwą diagnozę wydaną przez lekarza za pomocą języka migowego. Ruby chce rozwijać swoją pasję związaną z muzyką. Czy powinna oderwać się od rodziny, aby kontynuować karierę? Dziewczyna, sama, zdaje sobie sprawę, że stanowi dla swojej rodzin pomost pomiędzy dwoma językami, między amerykańskim językiem migowym a językiem angielskim w wyzwaniach codzienności.

Siła napędową w filmie jest umykający w tle filmu starszy brat głównej bohaterki, Leo, który jak najbardziej wspiera Ruby i namawia ją do tego, aby nie rezygnowała ze swojego marzenia oraz wierzy, że ma wyjątkowy dar. Przede wszystkim Leo pokazuje w filmie, że ma te same potrzeby, popędy, irytujące nawyki, a przede wszystkim ambicje i plany. Najważniejsze, w pewnym momencie filmu pokazał dosadnie, że Głusi „nie jesteśmy bezradni” zanim chciała wkroczyć Ruby wyręczając we wszystkim.

W filmie są dwaj aktorzy, moim zdaniem najlepsi, którzy kradną każdą scenę. Jest tu nimi Troy Kotsur w roli ojca Ruby oraz Daniel Durant jako brat głównej bohaterki filmu.  Ci panowie do filmu wnieśli pełny autentyzm i ekspresjonizm z świata amerykańskiego języka migowego. Suchy tekst jest napisany słabo, lecz moim zdaniem, panowie Troy Kostur Daniel Durant uratowali przesłodzony film plus pełna promocja filmu przez platformę Apple TV+ oraz skupienie uwagi na bycia Głuchym w świecie dominującym, słyszących. 

FIlm jest dobrym sposobem na zabicie czasu do oglądania w domowym zaciszu, najlepiej wśród rodziny. Sprawa wrażenie szczerej historii i trafia prosto do serca. 

Film „CODA” jest to po prostu historia o rodzinie i o komunikacji.

Dodatkowa informacja:

Film „CODA” jest remakiem francuskiego filmu „Rozumiemy się bez słów” w reżyserii Erica Lartigau z 2014 roku. W filmie grali słyszący aktorzy, którzy przede wszystkim kaleczyli francuski język migowy. Stąd przenieśli na „hollywoodzki” grunt wykorzystując autentycznych Głuchych aktorów, takich jak Marlee Marlin (matka Ruby), Troy Kotsur, Daniel Durant. 

Inne warte do przeczytania recenzje o filmie „CODA”:

  1. https://www.filmweb.pl/reviews/recenzja-filmu-CODA-24209 z dnia 1 sierpnia 2022
  2. https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2022/03/coda-deaf-actors-supporting-roles/627609/?utm_source=pocket_mylist z dnia 1 sierpnia 2022
  3. https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-features/coda-film-representation-1234991797/?fbclid=IwAR0f0NbjU1QZwQAViH0ucUT9sMhZJhwIP0uaj-W4RjWAO61UlxmX6OqAh7w z dnia 1 sierpnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *